All for Joomla All for Webmasters
16 ب

قسمت های اصلی تشکیل دهنده کارگاه گز سازی

۱- انبار ذخیره مواد اولیه
با توجه به ماهیت مواد اولیه گز سازی که بیشتر از مواد غذائی و فاسد شدنی تشکیل شده است، باید این بخش کاملا بهداشتی و با رعایت دقیق اصول ساختمانی از جمله نور، تهویه و کاربرد کاشی یا سنگ نما ساخته شود.


۲- سالن تولید
این قسمت مهمترین بخش یک کارگاه گزسازی است و از نظر رعایت اصول فنی ساختمان، نور، تهویه و بهداشت در الویت قرار دارد. در این قسمت ترکیبات اصلی گز در پاتیل های همزن دار، مخلوط و ساخته می شود. تعداد پاتیل های سالن تولید به ظرفیت تولید هر کارگاه بستگی دارد. بهترین نوع پاتیل ها برای پخت گز از نوع استیل، مجهز به دیگ بخار برای پخت با حرارت غیر مستقیم است که با این روش گز از کیفیت بالایی برخوردار می شود. نکته دقیقی که باید بدان اشاره کرد اینکه: در چرخه تولید، هیچ یک از مواد اولیه گز نباید به مرحله پخت برسد " به عبارتی کار این واحدها گزسازی است نه گزپزی". رعایت و دقت در این موضوع نقش برجسته ای در کیفیت گز دارد.
٣- سالن برش و بسته بندی
گز ساخته شده در سالن تولید به این بخش منتقل می شود و پس از خنک شدن و قالب گیری بوسیله دستگاه های برش در اندازه های مختلف بریده شده و توسط دستگاه های گز پیچ در سلفون پیچیده می شود و سرانجام در جعبه های 250 و 500 گرمی بسته بندی و برای فروش یا صدور آماده می گردد.
دستگاه های گزسازی
1- سفیده زن
سفیده تخم مرغ در این دستگاه ریخته می شود تا در طی مدت زمان کار این دستگاه مواد کاملا مخلوط شده و افزایش حجم قابل توجهی پیدا کند. درواقع سفیدی گز به خاطر کاربرد این ماده اولیه است .
۲- پاتیل های همزن دار
مواد اولیه گز در این دستگاه ها مخلوط و ساخته می شود.
۳- دستگاه برش
کار این دستگاه برش گز در اندازه های مختلف است که معمولا به صورت مربع یا گرد می باشد.
۴- دستگاه پرس آردی
این دستگاه گز را به صورت گل گرد یا قرصی درآورده تا با لایه ای از آرد بسته بندی شود.
۵ - دستگاه گز پیچ
این دستگاه لقمه های گز را در روکش مخصوصی به نام سلفون می پیچد .


گلوکز مایع
گلوکز از طریق هيدروليز پلي ساكاريد نشاسته توسط اسيد، آنزيم و يا هردو استحصال می شود. گلوکز را می توان بهترين جايگزين شكر در انواع محصولاتی نظیر شیرینی ها دانست. گلوکز به دو شکل شربت گلوکز و پودر گلوگز است. شربت گلوکز مایع شفافی است که بنا به مصارف گوناگون در DE (اکی والان دکستروز) های مختلف تولید می شود.
کاربرد گلوکز در گز
- جهت جلوگیری از کریستاله شدن محصول
- تعدیل طعم شیرینی زیاد این محصولات
- خاصیت نرم کنندگی
- ايجاد قوام و ويسكوزيته
- جاذب الرطوبه


سفیده تخم مرغ
سفیده تخم ‌مرغ نام رایج برای نامیدن مایع روشن داخل تخم‌ مرغ است. سفیده تخم‌ مرغ اطراف زرده تخم ‌مرغِ بارورشده و غیربارور را در بر می‌گیرد. وجود سفیده برای محافظت از زرده و همچنین تغذیه و رشد رویان لازم است. ۹۰ درصد تخم ‌مرغ از آب تشکیل شده و ۱۰ درصد آن حاوی پروتئین‌هایی مانند آلبومین است. برخلاف زرده، که ازنظر داشتن لیپید یا چربی غنی است، سفیده تخم‌ مرغ تقریباً فاقد چربی است و کربوهیدرات کمتر از یک درصد آن را تشکیل می‌دهد.
ترکیبات شیمیایی
هر سفیده بدون زرده در حدود 3/6 گرم پروتئین خالص دارد که حاوی تمامی ۸ اسید آمینه اساسی مورد نیاز بدن شامل والین، لوسین، ایزولوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین و تریپتوفان است و ویتامین هایA ، E، K، B12 و ریبوفلاوین و اسید فولیک به وفور یافت می شود که در ساخت ماهیچه‌ ها نقشی اساسی بر عهده دارند.
خواص سفیده تخم مرغ
- سفیده تخم ‌مرغ یک منبع عالی سرشار از پروتئین، موادمعدنی و ویتامین‌های مختلف است.
- سفیده تخم مرغ یکی از با کیفیت ترین انواع منابع پروتئینی جهت ساخت بافت های ماهیچه‌ ای مورد علاقه بدنسازان است و همچنین از منابع غنی ویتامینی محسوب می ‌شود.
- از نظر ارزش بیولوژیکی، بالاترین ارزش را پروتئین سفیده تخم مرغ دارد. بعد از آن شیر، ماست و پنیر قرار دارد و پروتئین گوشت ها بعد از این موارد در گروه پروتئین ها قرار می گیرند.
- سفیده تخم‌ مرغ حاوی مقدار بیشتری پروتئین اما تقریباً فاقد چربی و کلسترول است درحالی‌که زرده تخم ‌مرغ مقدار پروتئین کمتر اما چربی و کلسترول بیشتری دارد.
- پروتئین سفیده تخم مرغ به راحتی جذب ماهیچه‌ ها می ‌شود.
- سفیده تخم ‌مرغ فاقد قند است.
- کسانی که چربی خو‌ن بالایی دارند باید از مصرف زرده تخم مرغ پرهیز کنند. زرده تخم مرغ منبع چربی است اما سفیده آن منبع پروتئین است و مصرف سفیده آن مشکلی ایجاد نمی‌ نماید.
- در ماده خشک سفیده تخم مرغ حدودا ۸۵ درصد پروتئین دارد که مهم ترین پروتئین های آن عبارتند از:
• اوآلبومین (Ovalbumin)
• کونالبومین (Conalbumin)
• اووموکوئید (Ovomucoid)
• اووموسین (Ovomucin)
• لیزوزیم (Lysozyme)
پروتئین ها باعث تنظیم PH خون می شوند و به عبارت دیگر حیات انسان نسبت به نوسان PH حساس است و می تواند منجر به مرگ شود. بدن ما دارای سیستم های متفاوتی است که نقش آنها برقراری تعادل هنگام نوسانات PH می باشد. پروتئین ها هم عامل اسیدی و هم عامل بازی دارند (یعنی نقش دوگانه دارند). هنگامی که PH خون به طرف اسیدی می رود پروتئین خاصیت بازی از خود نشان می دهد و هنگامی که PH خون به طرف بازی می رود پروتئین خاصیت اسیدی ایفا می کند و همیشه تعادل را برقرار می کند.
نکات مهم
* در مصرف هیچ ماده غذایی، هر چند مفید، نباید زیاده روی کرد. دقت داشته باشید که مصرف پروتئین اضافه بر نیاز بدن موجب افزایش بار کلیوی، آسیب های کبدی، پوکی استخوان، کاهش قدرت باروری در زنان، سنگ کلیه و … خواهد شد.
* نوشیدن آب کافی با پروتئین ها را فراموش نکنید.
* هیچ گاه سفیده تخم مرغ را به صورت خام مصرف نکنید زیرا مصرف سفیده تخم مرغ به صورت خام باعث ورود پروتئینی به نام آویدین در بدن می ‌شود که وجود این پروتئین مانع جذب بیوتین (ویتامینH ) خواهد شد و در نتیجه باعث بروز عوارضی از جمله مشکلات پوستی و چشمی می شود.
* تحقیقات جدید نشان داده است که خوردن روزانه یک عدد تخم ‌مرغ، تأثیری بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر و یا حملات قلبی ندارد.
مضرات سفیده تخم مرغ
- اکثر افراد مبتلا به حساسیت به تخم مرغ، به پروتئین‌های موجود در سفیده تخم مرغ واکنش نشان می‌دهند و برخی نیز به زرده حساسیت دارند.
- علاوه بر این قابلیت هضم سفیده تخم مرغ نیز برای کودکان زیر یک سال دشوار است.
- اشخاصی که مشکلات کلیوی دارند باید در مصرف سفیده تخم مرغ احتیاط کنند و می ‌توانند زرده آن را مصرف نمایند.


گزانگبین
گزانگبین یا انگبین گون یا مان نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل ‌مانند است که مستقیماً به وسیله حشره‌ای به نام پسیل‌گز با نام علمی (Cyamophila astragalicola) و یا به کمک حشره بر روی گیاه گون یا خار انگبین تولید می‌شود.

نحوه تولید گزانگبین توسط پسیل گز
حشره پسیل فرایند پیچیده ای را طی می کند تا بتواند گزانگبین که یک محصول شیرین و گرانبهاست را تولید کند. پسیل های بالغ نر و ماده قبل یا پس از زمستان گذرانی جفتگیری کرده و حشرات ماده تخم های خود را روی برگچه های گون و بصورت یک ردیفه و یا به ندرت 2 ردیفه روی رگبرگ اصلی قرار می دهند. هر حشره ماده بطور متوسط 156 عدد تخم می گذارد. تخم ها شبیه تخم مرغ و به رنگ زرد روشن به طول 35/0 میلی متر هستند. برگچه هایی که روی آنها تخم گذاری انجام می شود حول محور رگبرگ اصلی به نحوی تا می شوند که دو لبه کناری آنها به هم می چسبند. این حالت علامت آشکاری برای عمل تخم ریزی پسیل گز است. پس از حدود یک ماه نوزادان پسیل که اصطلاحا پوره گفته می شود، متولد می شوند. پسیل گز دارای 5 سن پورگی است. دوران پوراگی حدود 105 روز طول می کشد. پس از این مدت حشرات کامل در اوایل پاییز ظاهر می شوند. حشرات کامل پسیل با تغذیه از شهد و شیره گل ها و گیاهان میزبان آماده زمستان گذرانی روی سر شاخه -ها و لا به لای فلس ها و پوستک های گیاه گون می شود. حدود یک ماه پس از تخم گذاری حشرات بالغ پسیل روی برگچه های گون میزبان، نوزادان متولد می شوند (حدودا از نیمه خردادماه) و در حالیکه حدود 3/0 میلی متر طول دارند تغذیه خود را از شیره داخل برگچه ها آغاز می کنند. پس از طی حدود مدت 110 روز از اواخر شهریورماه نوزادان سن آخر به حشره بالغ پسیل تبدیل می شوند که در این حالت ابتدا به رنگ قهوه ای روشن و سپس به رنگ تیره دیده می شوند. حشرات کامل پسیل دو جفت بال دارند که به وسیله آن پروازهای کوتاه و جهشی انجام می دهند و روی بوته های گون جا به جا می شوند و در این مدت تغذیه مختصری برای زنده ماندن دارند. پسیل های بالغ تا بهار سال بعد به حالت غیر فعال روی سر شاخه ها و لا به لای فلس ها و دمبرگ ها یا روی خس و خاشاک سطح خاک پناه می گیرند و زمستان گذرانی می کنند در بهار سال بعد پس از تخم ریزی روی برگچه های گون از بین می روند. بنابر این حشره که در واقع آفت بوته گون است در سال یک نسل تولید می کند. وقتی که اکثر نوزادان به سن 4 و 5 رسیدند بیشترین تولید را دارند. در این تاریخ که مصادف با نیمه شهریورماه است ترشحاتشان به صورت رشته های نخی شکل و ریز به رنگ سفید روی شاخه های گون های بارور و یا در انتهای بدن پوره ها دیده می شود که در اصطلاح می گویند گیاه ستاره زده است. پس از تولید گزانگبین مردم برای بهره برداری از این محصول اقدام به چوب زنی گیاه گون می کنند، کاری که هم گیاهان گون را در معرض خطر قرار می دهد و هم پسیل های گز را تا حد زیادی نابود می کند. این برداشت-های غیر استاندارد تا جایی پیش رفته که حالا کارشناسان اعلام کرده اند که پسیل گز در معرض خطر انقراض است.
مشخصات فیزیکوشیمیایی
دارای 41/20 درصد قند احیا کننده فروکتوز، 31/60 درصد قندهای چندتایی (پلی ساکاریدها)، 2/0درصد ساکارز (شکر معمولی)، 2/26 درصد خاکستر، 15/20 درصد رطوبت، 4/72 درصد ترکیبات غیرمحلول در آب (مانند ذرات گیاهی) و 3/2 درصد موسیلاژ و صمغ می باشد. به طور کلی عاری از گوگرد، ازت، تانن، آلکالوئید، و هالوژن ها (کلر، برم و ید) است. حاصل هیدرولیز اسیدی پلی ساکاریدهای موجود در مان گون، گلوکز، زایلوز و مانوز می‌باشد.
خواص گزانگبین
- طبع برگ، ریشه و پوست آن سرد و خشك است و طبع شهد آن گرم و خشك است.
- جهت بند آوردن اسهال و اسهال خونی از پوست درخت گزانگبین به صورت جوشانده استفاده می‌شود.
- گزانگبین ملین و نرم كننده سینه است.
- گزانگبین خوانساری ضد عفونی كننده دستگاه گوارش است.
- جهت تقویت كبد، معده و روده از گزانگبین خوانساری استفاده می‌شود.
- گزانگبین خوانساری مقوی قوه باه است.
- گزانگبین خوانساری كه با آن گز اصفهان را نیز تهیه می‌نمایند جهت نرمی استخوان مفید است.
- جهت درمان سوختگی‌ها از خاكستر این گیاه بپاشند.
- جهت درمان یرقان كه ناشی از ضعف كیسه صفرا باشد مفید می‌باشد.
- جهت سرماخوردگی با برگ و ریشه آن بخور دهند.
- صاف كننده صدا است.

- جهت ورم، گرفتگی و انسداد مجاری طحال از شهد گزانگبین استفاده شود.
- جهت درمان ورم‌های سفت كبد، بازشدن و گرفتگی‌های كبد از گزانگبین در روز حدود ۵۰ گرم از شهد آن حل كرده بنوشند.
- جهت زخم روده و اثنی عشر شهد آن را در آب ‌جوش حل نموده بنوشند.


ترنجبین
ترنجبین به فارسی "ترانگبین" یا "ترنگبین" است. آن را به فرانسوی Manne d"hedysarum و Manna d"alhagiو Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی "ترنجبین" می نامند.
ماده ای است شیرین كه به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر (با نام علمی (Alhagi maurorumیا خاربز می نشیند. در یک بررسی که توسط مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره ای به طور طبیعی و با ایجاد شكاف به خارج تراوش می شود.
گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان ها و دشت های كم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می شود.
سابقا از ترنجبین در كارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می گرفتند، ولی بعدها چون فروش ترنجبین از نظر دارویی بازار بهتری پیدا كرد، آن را فقط به عنوان دارو می فروشند.
ترنجبین حاوى تركیبات قندى مختلفى چون گلوكز و فروكتوز، ساكاروز و ترى ساكارید است كه به راحتى در آب حل مى شود.
خواص ترنجبین
- ترنجبین طبق نظر حكمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است.
- ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است كه با كمى آب مصرف مى شود. این گیاه اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.
- در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.
- برای تسكین عطش و تب مفید است.
- خاصیت ضد عفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی مفید است.
- خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با كره برای باز كردن ادرار (در مواردی كه ترشح ادرار بند می آید) مفید است.
- اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شكم كه با تب خفیفی توام باشد، نافع است.
- جوشانده آن معرق است.
- مالیدن روغن برگ های آن برای روماتیسم خیلی نافع است.
- گل های آن برای بواسیر مفید است.
- عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ كلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.
مضرات ترنجبین
- بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.
- ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.


گز علفی
گز علفی با نام علمی (QUERCUS) نوعی ماده قندی است که در منابع علمی اساسی مختلفی از بلوط بعنوان گیاه مولد و میزبان یاد می-کنند.
گز علفی در اثر نیش زدن حشره ای مخصوص به برگ و شاخه های درخت بلوط حاصل می شود. به این ترتیب که بر اثر نیش این حشره، ماده-ای به بیرون تراوش می کند که در اثر مجاورت با هوا محکم شده و به صورت دانه هایی به قطر 2 سانتیمتر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می-شود.
خواص گز علفی
- گز علفی مانند گزانگبین و گز شهداد از دسته مان های خوراکی است که علاوه بر خواص دارویی، مصارف غذایی نیز دارد.
- گز علفی قابض است و خونریزی ها را متوقف می سازد.
- گز علفی جهت تقویت کبد مفید است.
- گز علفی تقویت کننده دستگاه تنفسی است و تنگی نفس را رفع، سینه را نرم و سرفه را برطرف می کند.
- گز علفی برای درمان بواسیر نیز همراه عسل استفاده می شود.
مضرات گز علفی
- در حال حاضر مضراتی برای مصرف آن شناخته نشده و منع دارویی ندارد.


عسل
عَسَل که آن را به فارسی اَنگَبین (همچنین «انگُبین» و «اَنگُوین») گویند، مایعی شیرین و گران‌رو است که زنبورعسل از شهد گل‌ها تولید می‌کند.
عسل به طور کلی یک ترکیب محلول در آب بسیار غلیظ قندی است. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز هستند. در مجموع یک کیلوگرم عسل ۳۲۵۰ کالری انر‍‍‍‍‍ژی دارد. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. تعدادی از ویتامین‌های اصلی هم در عسل وجود دارند، اما مقدار آنها قابل توجه نیست. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل متفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهم‌ترین آنها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.
عسل به دلیل مقدار بسیار اندک آب، به سختی فاسد می‌شود و از همین روی نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. قبل از کریستال ‌سازی شربت نیشکر و تهیه شکر، عسل تنها ماده غذایی بود که جهت شیرین‌کنندگی توسط بشر استفاده می‌شد.
خواص عسل
- مصرف عسل باکتری هایی را که آکنه ایجاد می کند، از بین می برد.
- با استفاده از عسل به صورت موضعی می توان زخم های دیابتی را درمان کرد.
- عسل سلول های مرده پوست را از بین می برد و باعث نرمی آن می شود، خط های ایجاد شده روی صورت را کاهش می دهد و خشکی آرنج و پاشنه پا را برطرف می کند.
- نرم کننده حاوی عسل، از ایجاد موخوره جلوگیری می کند و باعث براقی مو می شود.
- عسل روند سوخت و ساز را تسریع می بخشد و باعث کاهش وزن می شود.
- مصرف آن با سیر خام، ویروس و عفونت های باکتریایی را از بین می برد.
- تقویت کننده بینایی و تسکین دهنده گلودرد است و به نوعی شربت سینه محسوب می شود.
- انرژی زاست، خستگی مفرط را برطرف می کند.
- میزان هوشیاری ذهن را افزایش می دهد.
- تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، ماده مغذی، ویتامین و آنتی اکسیدان های لازم را به بدن می رساند.
- با بهبود جریان خون رسانی، مانع از بیماری قلبی و آسیب به رگ ها و به خصوص مویرگ ها می شود.
- عملکرد روده را تنظیم می کند، قولنج و سندروم بی قراری روده ها را درمان می کند خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده دارد.
- سوختگی را تسکین می دهد، زخم ها را ضدعفونی می کند، التهاب و درد را کاهش می دهد و روند درمان را تسریع می بخشد.
- میزان اضطراب را کاهش می دهد و مانند مسکن عمل می کند. آرامش و خواب آرام را ایجاد و میزانPH بدن را قلیایی می کند.
- مانع از شکل گیری تومورهای سرطانی می شود.
- از سوء هاضمه و رفلکس اسیدی معده می کاهد، زخم های دستگاه گوارش را درمان می کند.
- آنزیم های طبیعی موجود در آن، روند هضم غذا را بهبود می بخشد.
- مصرف ناشتا یک لیوان آب ولرم با عسل و آب لیمو، بدن را پاک سازی می کند.
- خاصیت ضد قارچی دارد.
- با جویدن موم آن، علایم تب یونجه بهبود می یابد.
- تشنگی و علایم گرمازدگی را برطرف و سکسکه را متوقف می کند.
- خاصیت ملین دارد.
- مخلوط آن با فلفل سیاه و زنجبیل آسم را تسکین می دهد.
- آب سیر همراه با عسل، فشارخون را کنترل می کند.
- مخلوط عسل، دارچین در آب جوش، در بهبود آرتریت، عفونت مثانه و نفخ معده موثر است.
- کلسترول مضر را کاهش می دهد و ویروس ها را از بین می برد.
- روند پیری را کند، قدرت شنوایی را تقویت و بوی بد دهان را رفع می کند.
- استفاده موضعی از مخلوط عسل، دارچین و روغن زیتون داغ مانع از ریزش مو می شود و دندان درد را نیز متوقف می کند.
مضرات عسل
- توجه داشته باشید عسل حاوی هاگ های قارچ است و سیستم ایمنی بدن نوزادان توان مقابله با آن را ندارد لذا مصرف عسل برای کودکان زیر دو سال به دلیل ایجاد سم بوتولینم، خطرناک است و نوزادان زیر یک سال نباید تحت هیچ شرایطی عسل مصرف کنند.


پسته
پسته درخت دو پایه ای است که ارتفاع آن به حدود پنج متر می رسد و به حالت خودرو در ایران و افغانستان می روید. برگ های درخت پسته متناوب و مرکب از 2 یا 3 برگچه نوک تیز با یک برگچه انتهایی است و به رنگ سبز روشن می باشد. گل های آن خوشه ای است گل نر آن فاقد گلبرگ است.
واژه پسته پارسی می‌باشد و از طریق زبان لاتین از پارسی وارد زبان های اروپایی شده ‌است.
این گیاه در کشورهایی مثل ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند و از نظر میزان تولید در جهان ایران در مقام اول و آمریکا و ترکیه به ترتیب در مقام های دوم و سوم قرار دارند.
به طور سنتی ارقام زیادی پسته وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از: احمد اقایی، اکبری، فندقی، اوحدی، کله قوچی و ارقام مختلف دیگر که به بیش از ۹۰ نوع می رسد.
در 100 گرم مغز پسته منابع زیر موجود است
مواد نشاسته ای 15 گرم
آب 2/5 گرم
پروتئین 20 گرم
مواد چرب 54 گرم
کلسیم 130 میلی گرم
فسفر 500 میلی گرم
آهن 5/7 میلی گرم
پتاسیم 950 میلی گرم
ویتامین آ 230 واحد
ویتامین ب 1 7/0 میلی گرم
ویتامین ب 3 5/1 میلی گرم
خواص پسته
- مصرف پسته در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی تاثیر بسزایی دارد. همچنین برای آرامش و تنظیم ضربان قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و کلسترول بد را کاهش می دهد.
- مغز پسته به علت داشتن آهن خون ساز است و آنهایی که مبتلا به کم خونی هستند باید حتما روزانه مقداری پسته بخورند.
- مغز و ذهن را تقویت می کند.
- برای باز کردن مجاری کبد مصرف پسته توصیه می شود.
- پسته معده را تقویت می کند.
- برای تسکین سرفه مفید است.
- اسهال معمولی و اسهال خونی را درمان می کند.
- پسته چون حاوی مواد مغذی مناسب به همراه ویتامین ها بوده و کالری بالایی دارد، مصرف آن به ورزشکاران، دانش آموزان، نوجوانان به خصوص در سنین رشد و به زنان باردار و شیرده توصیه می شود.
- در صورت ادامه مصرف پسته در طولانی مدت می توان به بهبودهای حاصل شده در فشارخون، زمان خواب، واکنش عروق به اضطراب و کنترل فشار قلب امیدوار بود.
مضرات پسته
- مغز پسته یکی از منابع غنی اسیدهای چرب مفید است، اما مصرف آن به افرادی که میزان تری گلیسرید خون بالایی دارند، توصیه نمی شود، همچنین به دلیل هضم دشوار آن برای معده مناسب نیست. خوردن زیاد آن باعث گرمی بدن و کهیر و دانه های قرمز رنگ در پوست می شود. برای رفع گرمی و خشکی باید سرکه، انار ترش و یا برگه زردآلوی ترش مصرف نمود.
- خوردن پسته برای اشخاصی که دچار ضعف و نارسایی کبد هستند و مبتلایان به بیماریهای نقرس و دیابت و ناراحتی کلیه مضر می باشد.
مغز پسته از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و برای افراد گرم مزاج مناسب نیست.

بادام
بادام (Amygdalus) نوعی میوه است، که درخت آن بومی نواحی خاورمیانه و جنوب آسیا می‌باشد. در اصل بادام جزو مغزهای حقیقی به حساب نمی‌آید، بلکه از انواع شفت هاست که دارای یک پوسته بیرونی و یک پوشش درونی سخت است که دانه (مغز) در درون آن قرار می‌گیرد. ارتفاع درخت بادام ۴ تا ۱۰ متر است و قطر آن نیز می‌تواند به بیش از ۳۰ سانتیمتر برسد. بزرگترین کشورهای تولید کننده بادام در دنیا ایالات متحده آمریکا و اسپانیا هستند. ایران با تولید ۶٪ در رتبه پنجم تولیدکنندگان این میوه قرار دارد. ۴۹٪ دانه بادام را روغن تشکیل می‌دهد که ۶۲٪ آن اولئیک اسید غیر اشباع، ۲۴٪ لینولئیک اسید غیراشباع، و ۶٪ آن پالمیتیک اسید اشباع است. بهترین نوع این محصول در شهرستان تسوج از آذزبایجان شرقی یافت می‌شود.
جدول ارزش غذایی

ارزش غذایی در هر 100 گرم ارزش روزانه DV%
انرژی 575 کیلوکالری -
پروتئین 22/21 گرم -
کربوهیدرات 67/21 گرم 7
چربی اشباع 73/3 گرم 18
چربی غیر اشباع 1 89/26 گرم -
چربی غیر اشباع 2 7/12 گرم -
کلسترول 0 -
سدیم 45 میلی گرم 8/1
فیبر 2/12 گرم -


مواد و املاح دیگر
فسفر، آهن، پتاسیم و کلسیم
خواص بادام
- از آلزایمر جلوگیری می کند.
- به کاهش وزن کمک می کند و باعث کوچک شدن شکم می شود.
- باعث تقویت قلب می شود.
- پايين آورنده کلسترول بد (LDL) و کاهش دهنده بيماري هاي قلبي
- بادام، آنتي اکسيدان است. آنتي اکسيدان ها جلوي برخي امراض را مي گيرد، از جمله سرطان، بيماري قلبي، فراموشي، آلزايمر، خوب عمل نکردن سيستم ايمني، آب مرواريد چشم (کاتاراکت)، ضعيف شدن ماهيچه ها و همچنين بر سلامتي پروستات اثر مي گذارند و از تخريب سلول ها و DNA جلوگيري مي کنند.
- جلوگيري از سنگ کيسه صفرا
- کاهش دهنده قند خون و بيماري ديابت
- تقويت عملکرد ريه
- استحکام استخوان ها
- موها را شفاف می سازد.
- به دلیل دارا بودن ویتامین E باعث شادابی و جوانی پوست می شود.
- باعث تقویت بینایی می گردد.
- برای درمان زخم روده و مثانه و اسهال بسیار مفید است.
- بادام آسیاب کرده با عسل برای درد کبد و سرفه مفید است.
- از گرفتگي عضلاني کمردرد جلوگیری می کند.
- اسيد فوليک در بادام، باعث کاهش سرطان دهانه رحم مي گردد.
- بادام محتوي مقدار زيادي چربي هاي غير اشباع، فيبر، پروتئين گياهي، روي، مس و منيزيم مي باشد.


گلاب
گلاب (ROSE WATER) از تقطیر گل محمدی (ROSADAMASCENA) به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد.
از تقطیر مجدد گلاب، فرآورده ای به دست می آید که به آن گلاب دو آتشه می گویند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطیر کنند گلاب غلیظی از نظر اسانس به دست می آید که فوق العاده معطر بوده و در حقیقت گلاب ناب و خالص است.
خواص گلاب
- در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.
- در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند.
- یکی از مهمترین کاربردهای گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. یکی از موارد استفاده گلاب جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.
- استفاده دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است؛ بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد. البته استفاده مداوم از این روش می تواند این اثرات مطلوب را ایجاد کند.
- گلاب حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب (موقع خواب) روی جوش های خود قرار دهید .
- گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است. برای این کار، با استفاده از یک قطره چکان، گلاب را روی پوست سر خود بریزید.
- به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و ضدمیکروبی، برای شست و شوی چشم مناسب است؛ البته گلابی که بدین منظور استفاده می شود، باید عاری از آلودگی ها و به اصطلاح استریل باشد. برای رفع خستگی و درد چشم نیز می توانید مقداری گلاب به پشت پلک های خود بمالید.
- گلاب برای بیماری های گوارشی مانند نفخ، دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است.
- گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است.
- از بُخور آن می توان برای درمان گلودرد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.
- گلاب ، قلب و معده را تقویت می کند، اضطراب را از دل دور می کند.
- براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدرى که تولید قى نموده و صفرا را خارج نماید.
- گلاب بهترین نوشیدنی برای کسانی است که دچار خونریزی سینه و گلو هستند.
- گلاب ناراحتی سینه را از بین می برد و از ابتلا به بیهوشی جلوگیری می کند.
- نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین مى برد و بدن را تقویت مى کند.
- بوییدن گلاب براى تقویت قلب و رفع بیهوشى و تقویت حواس باطنى مفید است.
- نوشیدن و بوییدن گلاب سردرد را برطرف می کند، مخصوصا سردردى که در اثر استنشاق هواى آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.بیدمشک
بیدمشک گیاهی است از نژاد بید و سنبله‌های آن دارای اسانس معطر است. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربت‌ها نیز بکار می‌رود.
خواص بیدمشک
- بیدمشک گیاهی ملین و تقویت‌کننده قلب و اعصاب است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد.
- جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل‌ها و کرم‌های معده و روده می‌شود.
- بیدمشک تقویت‌کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می‌کند. همچنین عرق بیدمشک، آرام بخش و خواب ‌آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی‌های عصبی، افسردگی، درد‌های عصبی و روماتیسمی را بهبود می‌بخشد.
- عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب می‌شود و خاصیت تب‌بر دارد.هل
درختی است از خانواده زنجبیل به صورت وحشی و پرورشی در مناطق کوهستانی و در سایه درختان می‌ روید. هل انواع مختلفی دارد: هل سفید، هل سیاه، هل سبز و هل رسمی. که طبیعت همه آن‌ها گرم و خشک و نوع سبز آن تند و معطر بوده و از دو نوع دیگر مرغوب تر است. دانه‌های هل بویی قوی و طعمی مطبوع دارد از مغز و پوستش برای درمان و معطر ساختن غذاها و پختن شیرینی استفاده می‌شود.
در ایران بیشتر از هل سبز استفاده می‌کنند.
ترکیبات شیمیایی
هل دارای اسانس فرار و معطری در حدود ۴% می باشد ضمنا این گیاه دارای مواد رزینی و چربی نیز است .
نام‌های دیگر آن: قاقله، هیل، هال، قاقله کبار، قاقله ذکر، قاقله غراب، قاقله صغار، قاقله انثی، خیربوا، هیل بوا، هال بوا، هیل غراب، حماما و هیل ذکر می‌ باشد.
خواص هل
- هل از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.
- جویدن دانه های هل پس از صرف غذا ضمن کمک به هضم و گوارش بهتر غذا، می تواند بوی نامطبوع دهان (مثل بوی سیر و پیاز) را نیز خنثی کند.
- دانه های هل خواص گرمابخشی داشته و معده و روده ها را تقویت می کنند.
- هل اشتها را تحریک می کند و عمل هضم غذا را بهبود می بخشد.
- نوشیدن دم کرده داغ آن موجب تسکین کولیت، سوءهاضمه، باد نفخ، حالت تهوع و بی حالی شده و مانع ترشح زیاد اسید معده می شود.
- یکی از خواص ویژه و بسیار ارزشمند هل، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو است. از این رو می توان آن را به محصولات لبنی و پودینگ ها افزود تا اثر شیر را که موجب تشکیل خلط در گلو می شود خنثی کرده و به هضم آن نیز کمک کند.
- دانه های هل خاصیت داروی اکسپکتورانت را دارد و سینوس ها و برونش ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک می کنند.
- هل چنان که ذکر شد خواص گرمابخش و انرژی زا دارد از این رو به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته کمک می کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد و در رفع افسردگی موثر است.
- هل همچنین کلیه ها را تقویت می کند و گفته می شود برای درمان شب ادراری کودکان مفید است.
- تقویت کنده قلب و بدن است.
- علاوه بر این، بعضی ها هنگام دم کردن چای معمولی چند دانه هل یا یک عدد میوه هل را در چای می ریزند و همراه با آن دم می کنند. این چای، هم خوش طعم تر می شود و هم خاصیت درمانی دارد.
- دانه هل تقویت کننده معده، ضدنفخ و بادشکن است؛ در ضمن به هضم غذا هم کمک می کند.
- از هل به عنوان دارو برای معالجه سرفه، سرماخوردگی و تب استفاده می کنند.
- در صورتی که عرق بدبویی دارید یا دهان شما بوی خوبی نمی دهد، ۶ گرم هل را- با غلافش- به صورت چای دم کنید و در طول یک روز به مرور بنوشید.
- برای درمان استفراغ و تهوع نیز توصیه می شود مقداری دم کرده هل مصرف کنید.
- مصرف هل برای رفع سردرد و کاهش حملات بیماری صرع نیز توصیه می شود. به این منظور مقداری از هل را مانند انفیه از بینی بکشید.
- ادرار آور است.
- زخم های دهان را برطرف می کند، بدین منظور دم کرده هل را در دهان قرقره کنید.
- برای تسکین درد گوش، گرد هل را در گوش بریزید.
- تب را پایین می آورد.
- معالج سرماخوردگی است.
- برای تسکین درد روماتیسم مفید است.
- ضد مسمومیت است.
- برای رفع بیماری های چشم مفید است.
- برطرف کننده خستگی می‌باشد.
- تقویت کننده حافظه است.
- برای سنگ کیسه صفرا مفید می‌باشد.
- شادی آور است.
- برای نقرس مفید می‌باشد.
- هل سبز باعث شاداب شدن پوست می‌گردد چند دانه هل را در آب جوشانده آب را صاف نموده با یک قاشق روغن بادام شیرین مخلوط نموده صورت را ماساژ دهید.
نکته
* برای عطرآگین کردن غذا، شیرینی یا مربا، حتما لازم نیست غلاف آن را باز کرده و دانه های سیاه رنگ هل را مورد استفاده قرار دهید؛ میوه هل با همان غلاف نیز به اندازه کافی غذاها را خوش طعم می کند؛ مگر آنکه طعم جویدن دانه های هل در دهانتان را دوست داشته باشید.
مضرات هل
- مصرف زیاد هل در افرادی که طبیعت گرم دارند مضر است.
- کسانی که یبوست دارند کمتر مصرف کنند.
- کسانی که فشار خون یا زخم معده دارند نباید در خوردن آن زیاده روی کنند.
- مصرف زیاد آن هم تپش قلب را افزایش می دهد و هم برای بیماری های روده و ریه مفید نیست.
- کسانی که ورم پروستات دارند کم مصرف کنند.
- مقدار مصرف زیاد هل برای روده ها مضر است و برای رفع این مشکل باید آن را با کتیرا میل نمود.
- توجه کنید که مقدار مصرف باید از یک مثقال بیشتر نشود.
مصرف هل در بارداری و شیردهی
- مقدار هلی که برای برای معطر کردن چای به آن اضافه می کنند در دوران بارداری و شیردهی مانعی ندارد.

دیدگاه‌ها  

0 #1 find this 1398-02-12 21:42
Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.
It was truly informative. Your site is very helpful. Thanks
for sharing!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Sonnat Gaz

این واحد تولیدی در سال 1335 (1956 میلادی) توسط استاد سید محمود دردشتی از اساتید و خبرگان بزرگ در صنعت گز بنا نهاده شد و هم اکنون با برندهای سنت ، معراج و شاهرضا به فعالیت خود ادامه می دهد.

ادامه مطلب...

نماد اعتماد الکترونیک

آمار بازدیدکنندگان

59681
امروزامروز99
دیروزدیروز110
هفتههفته404
ماهماه4415
کل بازدیدکل بازدید59681

اطلاعات تماس

  • فروشگاه گز سنت
  • (031)33377458 - (031)33377406
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آدرس : اصفهان، خیابان مسجد سید، مقابل خیابان آیت الله زاهد