All for Joomla All for Webmasters
16 ب

مراحل تولید گز


گز انگبین را در آب داغ (زیر نقطه جوش) حل کرده، از صافی عبور می دهند. برای اینکه گزانگبین صاف شده، کاملا زلال گشته و مواد زاید آن گرفته شود، اندکی سفیده تخم مرغ آغشته به گلاب با آن مخلوط کرده به مدت ١٥ الی ٢٠ دقیقه حرارت می دهند.

سپس گزانگبین صاف شده بر روی مقدار مشخصی از شکر پالانده می شود تا شکر کاملا حل و با آن مخلوط گردد.بعد از آن مقدار معینی گلوکز به آن افزوده می شود - افزایش گلوکز به خاطر کاستن از غلضت شیرینی شکر است - و مواد مخلوط شده را به پاتیل های همزن دار ساخت گز می ریزند و با روشن کردن مشعل در زیر آنها این پاتیل ها به مدت ٣ ساعت مواد را به هم می زنند. در این مرحله حرارت زیر پاتیل ها باید به میزانی باشد که مواد داخل آنها به مرحله پخت نرسد پس از آن سفیده تخم مرغ به آن اضافه کرده و مشعل ها را خاموش می کنند تا از حرارت مواد اولیه کاسته شود چون در غیر این صورت هنگام اضافه شدن سفیده تخم مرغ، آن را سوزانده و حالت پوکی و پفی مورد نظر به دست نمی آید. پس از مدت کوتاهی دوباره مشعل ها روشن شده و همزن با دور کمتر از مرحله اول به مدت ۲ ساعت دیگر محتویات پاتیل ها را به هم می زنند تا آب سفیده تخم مرغ بخار شده و گز ساخته شود. در مرحله پایانی کار پاتیل ها، مقدار لازم مغز پسته یا بادام (بر اساس نوع گز) به آن افزوده شده و حدود 5 دقیقه با گردش همزن، مغز پسته یا بادام بطور یکسان با مواد ساخته شده گز مخلوط می گردد. سپس گز ساخته شده از پاتیل ها خارج و بر مبنای اندازه دستگاه های برش در قالب های مخصوص قالب گیری می شود. پس از خنک شدن، با دستگاه های برش در ابعاد گوناگون بریده و دستگاه گز پیچ «سلفون پیچ» لقمه های گز را در روکش مخصوص (سلفون) می پیچد. در پایان کارگران در قسمت بسته بندی، گزها را در جعبه های ۲٥۰ و۵٠٠ گرمی بسته بندی می نمایند و محصول برای فروش یا صدور به بازارهای داخلی یا خارج از کشور آماده می گردد .


نوشتن دیدگاه

Sonnat Gaz

این واحد تولیدی در سال 1335 (1956 میلادی) توسط استاد سید محمود دردشتی از اساتید و خبرگان بزرگ در صنعت گز بنا نهاده شد و هم اکنون با برندهای سنت ، معراج و شاهرضا به فعالیت خود ادامه می دهد.

ادامه مطلب...

آمار بازدیدکنندگان

12662
امروزامروز13
دیروزدیروز86
هفتههفته248
ماهماه802
کل بازدیدکل بازدید12662

اطلاعات تماس

  • فروشگاه گز سنت
  • (031)33377458 - (031)33377406
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آدرس : اصفهان، خیابان مسجد سید، مقابل خیابان آیت الله زاهد